Od 1 listopada będzie możliwe składanie wniosków do ZUS o wakacje składkowe. Przedsiębiorca, który nie złoży wniosku do końca miesiąca, straci prawo do zwolnienia z ZUS w 2024 roku. Jak prawidłowo złożyć wniosek o wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić i kto może korzystać ze zwolnienia ze składek ZUS?
1 listopada wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy wprowadzają zwolnienie z ZUS w formie tzw. wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby prowadzące działalność gospodarczą, po spełnieniu szeregu warunków, będą mogły wnioskować o zwolnienie z opłacania składek ZUS przez jeden miesiąc w roku.
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Z wakacji składkowych skorzystać mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą, które:
– osiągają roczne przychody nie wyższe niż 2 mln EUR,
– są płatnikami dla nie więcej niż 9 ubezpieczonych
– w poprzednim lub bieżącym roku nie wykonywały działalność na rzecz byłego pracodawcy
– ze zwolnienia skorzystać może jedynie sam przedsiębiorca
– wakacje od ZUS nie obejmują osób współpracujących, ani też wynagrodzenia pracowników czy zleceniobiorców.
– konieczność zmieszczenia się w limicie pomocy de minimis. Przedsiębiorca, który wykorzystał już ten limit, zwolnienie nie przysługuje.
Zwolnienie nie obejmie składki zdrowotnej
Wakacje składkowe dotyczą jedynie składek na ubezpieczenie społeczne.
Przedsiębiorca, który spełnia wszystkie warunki, może wybrać jeden miesiąc w roku, w którym zostanie zwolniony jedynie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na Fundusz Pracy.
Zwolnienie nie obejmie składki zdrowotnej. Ta, zgodnie z nowymi przepisami, musi zostać opłacona w całości, na dotychczasowych zasadach.
Przyznanie zwolnienia w ramach wakacji składkowych nie zwalnia przedsiębiorcy ze złożenia dokumentów rozliczeniowych. Przedsiębiorca musi, jak co miesiąc, złożyć deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA oraz ZUS RCA.
Skorzystanie ze zwolnienia tylko na wniosek
Warunkiem koniecznym jest złożenie odpowiedniego wniosku w ZUS.
Spełnienie wszystkich warunków opisanych powyżej nie oznacza jeszcze, że przedsiębiorca automatycznie zwolniony zostanie ze składek ZUS.
Wniosek o wakacje składkowe może być złożony jedynie drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu ZUS PUE.
Zaakceptowany przez ZUS wniosek nie będzie podlegał korekcie. Przedsiębiorca nie będzie zatem mógł go wycofać, ani dokonać zmiany wybranego wcześniej miesiąca zwolnienia.
Do wniosku przedsiębiorca załączyć musi również oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w okresie poprzednich trzech lat. W przypadku niektórych branż nie wystarczy jednak zwykłe oświadczenie przedsiębiorcy. Przepisy nakładają obowiązek załączenia zaświadczenia wydanego przez odpowiedni urząd.
Tylko 30 dni na złożenie wniosku
Przedłużający się proces legislacyjny spowodował, że ustawa wejdzie w życie dopiero w dniu 1 listopada. To oznacza, że dopiero od tego dnia zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o wakacje składkowe.
Zgodnie z ustawą, wniosek o wakacje składkowe należy złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc zwolnienia. Wniosek złożony w listopadzie będzie zatem dotyczył zwolnienia ze składek ZUS za miesiąc grudzień.
Szansą skorzystania z wakacji składkowych jeszcze w 2024 roku jest zatem złożenie wniosku w dniach 1-30 listopada. Niezłożenie wniosku w tym terminie nieodwracalnie pozbawi przedsiębiorcę prawa do zwolnienia ze składek ZUS w roku 2024. Wniosek można oczywiście złożyć również w grudniu 2024, ale będzie on dotyczył już zwolnienia za miesiąc styczeń 2025 roku.
Wnioski o wakacje składkowe przyjmowane będą na formularzach ZUS RWS. Formularz ten dostępny będzie na portalu PUE od dnia 1 listopada.